Dan Brown – amerykański pisarz powieści sensacyjnych, urodzony 22 czerwca 1964 w Exeter w stanie New Hampshire. Na poczatku swojej kariery zawodowej był muzykiem, ale jego twórczość muzyczna nie spotkała się z uznaniem słuchaczy, po czym zaczął uczyć w szkole jako wykładowca języka angielskiego.

Jego sensacyjne powieści sprawiły, że stał się jednym z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy. Dla porównania we Francji sprzedano 500 tys. egzemplarzy „Kod Leonarda Da Vinci”, a w Polsce 200 tys. Łączny nakład powieści przykroczył 17 mln. egzemplarzy na całym świecie. Współpracuje ze swoją żoną, która z zawodu jest ilustratorką, a dzięki swojej pasji historią i sztuką, pomaga mężowi przy jego powieściach.

Dan Brown

By Photographer Philip Scalia [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Autor w swoich książkach wykorzystuje elementy historii, kultury, sztuki a nade wszystko korzenie chrześcijaństwa, które według Kościoła są sprzeczne i mocno obraźliwe dla religii katolickiej. Przykładem jest film „Kod Leonarda Da Vinci”, gdzie zarzucono mu nieprawdziwy obraz Kościóła, w tym istnienie Opus Dei. Na podstawie jego książki nakręcono drugi film „Anioły i Demony”, gdzie również mamy doczynienia z przekłamaniem życia kapłańskiego w Watykanie. Oba filmy cieszyły się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie.

Twórczość Dana Browna jest krótka, ale interesująca. Oprócz wcześniej wspomnianych książek „Kod Leonarda Da Vinci”(rok 2003) i „Anioły i Demony” (rok 2000), napisał takie książki jak:

  • „Cyfrowa twierdza” (rok 1998)
  • „Zwodniczy punkt” (rok 2001)
  • „Zaginiony symbol” (rok 2009)
  • „Inferno” (rok 2013)

Oficjalna strona Dana Browna www.danbrown.com

Na podstawie: wikipedia.pl